دیتا بار GS1 راه دستیابی به اطلاعات مدیریتی و مبادله‌ای کالا

 

 

چکیده:

سازمان جهانی GS1 پیشرو در زمینه تکنولوژی‌های نوین بارکد و راهکارهای بهره‌برداری از کد استاندارد بر پایه سه‌گام شناسایی، ضبط و انتشار اطلاعات کالا و تأمین‌کنندگان در زنجیره تأمین است. این سازمان دارای روش‌های استاندارد مختلف جهت پیاده‌سازی و عملیاتی نمودن این تکنولوژی‌ها است که در سراسر دنیا و در فروشگاه‌هایی همچون Amazon، eBay، Alibaba، Tesco و Walmart و غیره مورداستفاده قرارگرفته است. با توجه به آنکه یکی از مأموریت‌های سازمان جهانی GS1 و نمایندگان آن در کشورهای مختلف تسهیل تجارت در زنجیره‌های تأمین کالا است، مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران زیر نظر مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی این مأموریت را در داخل کشور عهده‌دار است.این مرکز با مدنظر قرار دادن ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و زیرساخت‌های موجود، جلساتی با مدیران ارشد فروشگاه‌های زنجیره‌ای برگزار و چالش‌ها، گلوگاه‌ها و مشکلات موجود در فرآیندهای جاری را جمع‌آوری و تحلیل کرده است. لذا با توجه به ماهیت مشکلات و سیاست‌گذاری دولت، برخی راهکارهای موجود در این امر می‌تواند راهگشا باشد و مشکلات اصلی زنجیره تأمین را در داخل کشور حل کند. ازاین‌رو در این سند ابتدا انواع کالا به لحاظ چگونگی عرضه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای معرفی‌شده است. سپس مشکلات و چالش‌های موجود که در حال حاضر دغدغه فعالان زنجیره تأمین در داخل ایران است عنوان‌شده و درنهایت به تفکیک به راهکارهای مربوط به مشکلات مطرح‌شده پرداخته‌شده است.راهکارهای عنوان‌شده بخشی از راهکارهای GS1 است که در حال حاضر و با توجه به شرایط کشور و روند فرآیندهای موجود، در کوتاه‌مدت قابلیت عملیاتی و اجرایی شدن دارد و در این سند به سایر راهکارهای کلان همچون شبکه جهانی هم‌زمان‌سازی داده‌ها (GDSN) که باید در بلندمدت پیاده‌سازی شوند اشاره‌ای نشده است.

 

۱- مقدمه

بانک اطلاعاتی مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران با بیش از ۹۰ هزار شرکت عضو که شامل تولیدکنندگان، تأمین‌کنندگان و بازرگانان کشور است دارای غنی‌ترین بانک اطلاعاتی زنده کالا با ثبت بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار قلم کالا در کشور است. این بانک اطلاعاتی بدین لحاظ بانک زنده نامیده می‌شود که روزانه بر تعداد آن افزوده می‌شود و اطلاعات واقعی تماس با شرکت‌ها در صورت تغییر، ویرایش شده و اطلاعات هر کالایی که در کشور تولید شود جهت اخذ بارکد در این بانک اطلاعاتی ثبت و بر رکورد آن هرروز افزوده می‌گردد. این در حالی است که از این تعداد کد ثبت‌شده بیش از ۹۰۰ هزار کد قلم کالا مربوط به خرده‌فروشی‌ها است که در طی تلاشی ۲۴ ساله جمع‌آوری، به‌روزرسانی و نگهداری شده است.

در پی جمع‌آوری و مدیریت این بانک اطلاعاتی و استناد به استانداردهای سازمان جهانی GS1، در مورد چگونگی استفاده از اطلاعات، بومی‌سازی استانداردها در داخل کشور انجام‌شده و در سازمان‌های دولتی و غیردولتی مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

به‌طوری‌که خرده‌فروشان، انبارداران، توزیع‌کنندگان، تأمین‌کنندگان و تولیدکنندگان برای اداره کارآمدتر کسب‌وکارشان، اطمینان از دقت اطلاعات محصول و حداقل سازی هزینه‌ها به استانداردهای GS1 متکی هستند. استانداردهای GS1 نه‌تنها امکان تحقق این نتایج را درون هر کسب‌وکاری فراهم می‌کنند بلکه بر روی زنجیره‌های تأمین هر کسب‌وکار نیز مؤثر هستند.استانداردهای GS1 همانند DNA اقلام و محصولات درحرکت در سراسر زنجیره تأمین هستند. با شناسایی منحصربه‌فرد هریک از این محصولات این امکان فراهم‌شده که تک‌تک محصولات با اطلاعاتشان در بانک اطلاعاتی به‌روز مرتبط شوند.ازاین‌رو شایسته است این استانداردها جهت رفع مشکلات موجود مورد بهره‌برداری قرار گیرند. لذا مجموعه‌ای از اطلاعات آموزشی جهت چگونگی کاربرد بارکدها در ادامه ارائه‌شده است. مطالب زیر بیانگر آن است که می‌توان زیرساخت بهینه‌شده‌ای جهت مدیریت فرآیندهای تجاری ایجاد کرد.

۲- انواع کالا در نقطه فروش

بنابرگزارش سایت مکنزی در سال ۲۰۱۲ روزانه بیش از ۶ میلیارد بارکد در نقطه فروش فروشگاه‌ها اسکن می‌شوند: (httpss://www.mckenzieinstitute.org/). اما تمام این کالاها دارای بسته‌بندی اولیه نبوده و تعدادی از آن‌ها در داخل فروشگاه بسته‌بندی‌شده و بر روی آن‌ها بارکد داخلی فروشگاه درج می‌شود. این در حالی است که کالاهای شمارش پذیر هم می‌توانند به‌صورت تکی و یا جعبه‌ای با تعداد مشخص فروخته شوند؛ اما درنهایت و به‌طورکلی دودسته کالای شمارش پذیر و فله‌ای وجود دارد که در نقطه فروش اسکن می‌شود.

کالای شمارش پذیر همان اقلام تجاری با مقیاس ثابت هستند و کالای فله‌ای، اقلام تجاری با مقیاس متغیر. این اقلام در نقطه فروش (POS[۱]) خردهفروشی در تعداد بسیار زیاد اسکن می‌شوند‌. هر قلم تجاری باید به‌وسیله یک GTIN-8 یا GTIN-12 یا GTIN-13 شناسایی شود‌ و باید یک کد میله‌ای از خانواده نمادهای EAN/UPC یا یک نماد از خانواده دیتا بار GS1 داشته باشد‌.

درست همانند قلم تجاری اندازه ثابت، قلم تجاری اندازه متغیر نیز موجودیتی است که مشخصات از پیش تعریف‌شده دارد، مانند طبیعت کالا یا محتوای آن‌. برخلاف قلم تجاری اندازه ثابت، قلم تجاری اندازه متغیر حداقل دارای یک ویژگی است که از یک‌قلم به قلم دیگر تغییر می‌کند‌. مثلاً در مورد مواد غذایی تازه، ویژگی‌های تغییر یابنده می‌تواند شامل وزن، ابعاد، تعداد اقلام موجود یا حجم باشد‌. راه‌های متفاوتی برای مدیریت فرآیند اقلام اندازه متغیر وجود دارد‌. به‌عنوان‌مثال:

 • مصرف‌کننده اقلام مصرفی فله‌ای را در یک کیسه یا پاکت قرار داده و برچسب کد میله‌ای تولید و بر روی آن الصاق می‌کند‌.
 • کارکنان فروشگاه برچسب بارکدی را که در فروشگاه تولیدشده است بر روی اقلام فله یا با وزن متغیر از پیش بسته‌بندی‌شده الصاق می‌کنند.
 • در صندوق فروشگاه‌ (POS)، اقلام فله وزن می‌شوند و قیمت آن‌ها محاسبه می‌گردد‌.

خرده‌فروش این اختیار را دارد که نحوه محاسبه قیمت را تعیین و هر یک از فرآیندهای فوق را انتخاب کند‌.

جهت صدور بارکد کالاهای فله‌‌ای در سامانه‌های فروشگاهی، راه استاندارد و صحیح آن است که هر فروشگاه پس از اعلام نیاز خود به مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران، تفاهم‌نامه همکاری امضا، کرده و پیش‌شماره داخلی فروشگاهی از این مرکز دریافت کند تا بتواند کالاهایی که به این صورت فروخته می‌شوند ردیابی نماید.

۳- مشکلات نقطه فروش

مشکلاتی که در زیر به آن‌ها اشاره‌شده است تمامی مشکلات فروشگاه در نقطه فروش نیست؛ اما عمده مشکل و گلوگاه مطرح‌شده توسط نمایندگان فروشگاه‌ها شامل مواردی است که در زیر به آن‌ها اشاره‌شده است و رفع آن‌ها می‌تواند درصد بالایی از مشکلات را حل و هزینه‌ها را کاهش دهد.

۳- ۱ عدم همخوانی قیمت

طبق استانداردهای GS1 صاحبان کالاهایی که تغییر قیمت در آن‌ها رخ می‌دهد می‌بایست جهت صدور کد جدید برای کالا اقدام نمایند؛ اما این امر در کشورهایی که دارای تغییر و نوسان زیاد قیمت‌ها هستند قابل پیاده‌سازی نبوده و هزینه بیشتری به تولیدکننده اعمال می‌کند. از طرفی امکان دارد دو کالای یکسان در قفسه فروشگاه موجود باشد که به علت تغییر قیمت محصول و با توجه به تاریخ تولید و سری ساخت، روی هرکدام یک قیمت متفاوت با دیگری ثبت‌شده باشد. درنتیجه چالش‌هایی به لحاظ عدم تطابق بین قیمت ثبت‌شده روی قفسه، قیمت ثبت‌شده روی کالا، قیمت ثبت‌شده در صندوق و قیمت کالاهای تخفیف‌دار، برای مشتری و فروشگاه پدید می‌آید. این مشکل باعث تأخیر و ایجاد صف در کانتر فروش می‌شود و اگر مشتری در آن لحظه متوجه این اختلاف نشود و پس از خرید اقدام به کنترل فاکتور نماید و متوجه تناقض موجود گردد نارضایتی از خرید و درنتیجه نارضایتی مشتری اتفاق می‌افتد.

۳- ۲ قرائت اطلاعات به‌صورت اشتباه توسط بارکد خوان

هنگامی‌که بارکد کالا در یک محیط اسکن یا برنامه کسب‌وکار موجود معرفی می‌شوند، بارکدهای موجود باید قابل‌قبول و قابل‌خواندن باشند. بدین معنی که اطلاعات باید در دیتابیس فروشگاه درست ثبت شوند. در برخی فروشگاه‌ها مشاهده‌شده است که بانک اطلاعاتی مورداستفاده دارای مشکلاتی است که در اثر عدم وجود رویه‌ای صحیح یا ورود اطلاعات اشتباه توسط اپراتور مربوطه به وجود آمده است. درنتیجه در کانتر فروش فروشگاه در زمان اسکن بارکد اطلاعات اشتباه قرائت می‌شود که با کالای موردنظر مطابقت ندارد و کارمند مستقر در کانتر فروش مجبور است اطلاعات اشتباه را از فاکتور حذف نماید. فرآیند حذف آیتم اشتباه از فاکتور در برخی مواقع دارای پروسه‌ای وقت‌گیر بوده و علاوه بر ثبت توسط کارمند فروش مستقر در کانتر، تأیید مسئول مربوطه را نیز می‌خواهد. این مشکل باعث تأخیر و ایجاد صف در کانتر فروش شده و نارضایتی مشتری را به همراه دارد. درزمانی که اطلاعات بارکد از سمت دیتابیس اشتباه خوانده شود مشکل قابل‌حل نبوده و اصلاحات باید از انبار و قفسه انجام شود و عملاً فروش محصول کنسل خواهد شد.

۳- ۳ خوانا نبودن بارکد

صاحبان کالا پس از مراجعه به مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران و اخذ کد GTIN باید بارکد را بر روی کالا چاپ نمایند. جهت جلوگیری از مشکلات چاپ بارکد و تولید بارکدی استاندارد که توسط بارکد خوان‌ها خوانده می‌شود لازم است صاحب کالا از طریق استانداردهایی که جزئیات آن در سایت https://nncgs1.com/ و با عنوان “بایدها و نبایدهای چاپ بارکد” اطلاع‌رسانی شده است بارکد درست و صحیح را بر روی کالا چاپ کند؛ اما بسیاری از صاحبان کالا به شرکت‌های چاپ اطمینان کرده و استانداردها را مرور نمی‌کنند و چاپ بارکد را به چاپخانه می‌سپارند. علی‌رغم آنکه بارکد نمونه‌ای از هر کالا در هنگام پذیرش انبار فروشگاه اسکن و تست می‌شود اما بارکدهایی وجود دارند که در کانتر فروش فروشگاه خوانده نمی‌شوند. هنگامی‌که یک بارکد کالا بر روی یک کالا چاپ می‌شود باید رنگ زمینه، فاصله حاشیه‌ها، سایز چاپ، شکل و نوع بارکد با توجه به بسته‌بندی و محل قرارگیری بارکد بر اساس استانداردهای GS1 باشد. زیرا در تمام مواردی که ذکر شد مطالعات تخصصی انجام‌شده و بهترین روش استخراج‌شده است و در تمام دنیا بدین گونه مورداستفاده قرارگرفته است.

در بسیاری از فروشگاه‌ها دیده‌شده که به علت عواملی که در بالا ذکر شد بارکدها در کانتر فروش فروشگاه خوانده نمی‌شوند. این مشکل باعث تأخیر و ایجاد صف در کانتر فروش شده و نارضایتی مشتری را به همراه دارد و در برخی مواقع نیز در صورت نیاز لازم است مشتری جنس مشابه دیگری را که دارای بارکد خوانا است مجدداً از قفسه فروشگاه به کانتر آورده و آن را جایگزین کالایی کند که بارکد آن ناخواناست.

۴- راهکارهای پیشنهادی سازمان GS1

همان‌طور که اشاره شد آنچه در حال حاضر در فضای تأمین و زیرساخت‌های اطلاعاتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای مختلف، توسط تأمین‌کنندگان آن‌ها مهیا است؛ باعث بروز مشکلاتی جهت مدیریت اطلاعات و قیمت‌گذاری صحیح اقلام شده است. چنان‌که در مورد ایجاد فرآیندهای کارآمد، راهکارهای علمی، تدوین آیین‌نامه و مقررات اجرایی توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای و نقش‌آفرینان زنجیره تأمین اعلام نیاز شده است. با توجه به مشکلات مطرح‌شده در بخش ۳، راهکارهایی وجود دارد که در زیر به آن‌ها پرداخته‌شده است.

۴- ۱ استفاده از GS1 دیتا بارها

امروزه بارکدهای GS1 به همراه نسخه جدیدی از بارکدها که دیتا بار نامیده می‌شود مورداستفاده قرار می‌گیرند. دیتا بار GS1 کوچک‌تر از نمونه‌های قبلی است و می‌تواند اطلاعات بیشتری همچون اطلاعات کد محصول، تاریخ انقضای محصول، سری ساخت محصول (لات نامبر یا شماره بچ) و قیمت محصول را در خود داشته باشد. نماد دیتا بار GS1 یک نماد خطی بوده که برای پشتیبانی کاربردهای جدید، حامل داده‌های بیشتر مورد تأیید GS1‌ (که داده اضافی همراه GTIN در آن‌ها کد می‌شود) می‌تواند طی توافق دوجانبه بین شرکای تجاری به کار‌ گرفته شود‌. این در حالی است که بارکد خوان‌ها و مکانیزم‌های فروشگاهی بدون کوچک‌ترین تغییر در زیرساخت سیستم خود، قادر به قرائت اطلاعات موجود در GS1 دیتا بار هستند؛ بدین معنا که هزینه‌ای به فروشگاه تحمیل نمی‌شود. دیتا بار GS1 توسط تولیدکننده محصول، در انتهای خط تولید به‌وسیله جت پرینت یا لیبل‌هایی جداگانه در کنار بارکد کالا روی محصول ثبت می‌شود. در شکل ۱ دو نمونه از GS1 دیتا بار نشان داده‌شده است که با توجه به فضای روی بسته‌بندی محصول، یکی از آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

(۰۱)۰۶۲۶۰۵۰۰۵۱۰۲۱۶

(۱۷)۰۱۰۲۱۱

(۱۰)۹۷۰۹

(۸۰۰۵)۴۹۰۰۰

شکل ۱- نمونه‌هایی از GS1 دیتا بار

پس از قرائت بارکد توسط بارکد خوان، شناسههای کاربردی‌ (AI ها) در GS1 فراخوانی می‌شوند و بیانگر معنا، ساختار و کارکرد هر یک از انواع رشتههای عناصر GS1 هستند. در دو شکل درج‌شده که هر دو مربوط به دیتا بار یک محصول است پس از قرائت بارکد، ۴ رشته اطلاعات فراخوانی می‌شوند که در ابتدای هرکدام یک شناسه کاربردی وجود دارد. شناسه کاربردی‌ (۰۱) بیانگر کد GTIN یا همان کد محصول، شناسه کاربردی‌ (۱۷) بیانگر تاریخ انقضا، شناسه کاربردی‌ (۱۰) بیانگر سری ساخت (لات نامبر یا شماره بچ) محصول و شناسه کاربردی‌ (۸۰۰۵) بیانگر قیمت محصول است.

در حال حاضر بارکد ۱۳ رقمی GS1 روی محصولات چاپ می‌شود که حاوی اطلاعات نام و قیمت محصول است. درحالی‌که سری ساخت و تاریخ انقضای محصول از روی این بارکد خوانده نمی‌شود و این مسئله و چالش‌هایی همچون رعایت اصول FIFO (first-in, first-out) باید به‌گونه‌ای دیگر توسط فرآیندهای پیچیده انبار مدیریت شود. در زیر یک بارکد ۱۳ رقمی GS1 نمایش داده‌شده است.

شکل ۲- نمونه‌هایی از GTIN-13

در کشور ایران که مشکلات نوسان قیمت در مورد کالاهای تولیدی وجود دارد جهت رهایی از دغدغه‌های موجود می‌توان از نماد دیتا بار در کنار بارکدهای قبلی استفاده کرد و به مزیت‌های زیردست یافت.

 • کاهش هزینه‌های ثبت و پردازش اطلاعات توسط تأمین‌کننده و فروشگاه
 • دسترسی به اطلاعات تکمیلی محصول با یک اسکن
 • حذف هزینه نگهداری سرور اطلاعات
 • دسترسی به بانک اطلاعاتی تراکنشی محصول به‌صورت رایگان و آنلاین
 • هم‌زبانی و یکسان‌سازی فرآیند دریافت اطلاعات در تمام فروشگاه‌ها و خرده‌فروشی‌ها
 • حذف خطا در تبادل اطلاعات
 • امکان تسریع در توزیع و فروش محصول در تمام فروشگاه‌های سطح کشور
 • اجرای ساده FIFO برای تولیدکننده و خرده‌فروش

۴- ۲ استفاده از بانک اطلاعاتی مرجع کالا

در حال حاضر مطابق شکل ۳ هر یک از تأمین‌کنندگان جهت مبادله کالای خود ناگزیر هستند اطلاعات کالاها و قیمت آن‌ها را به تک‌تک فروشگاه‌ها به تفکیک ارسال کنند.

شکل ۳- مدل ارسال و دریافت اطلاعات در کسب‌وکار فروشگاه‌ها

هزینه‌هایی که به‌عنوان هزینه‌های سربار در این مدل به زنجیره تأمین اعمال و درنهایت موجب افزایش قیمت نهایی محصول می‌شود و مواردی به شرح زیر را به همراه دارد:

 • هزینه نفر ساعت جهت تحلیل، جمع‌آوری و ارسال اطلاعات به هر فروشگاه طبق قالب اعلام‌شده آن فروشگاه
 • هزینه نفر ساعت جهت دریافت، تحلیل و آماده‌سازی استفاده از اطلاعات در فروشگاه
 • هزینه نفر ساعت جهت ثبت قیمت و اطلاعات تکمیلی محصولات در بانک محلی و آفلاین هر فروشگاه
 • فرآیند غیر یکسان دریافت اطلاعات بین خرده‌فروشی‌ها
 • هزینه نگهداری سرور و اطلاعات در بانک‌های اطلاعاتی تأمین‌کننده و فروشگاه
 • بروز خطا در تبادل اطلاعات
 • عدم امکان بازاریابی اصولی و تعامل تأمین‌کننده در حوزه توزیع و فروش کالای خود در تعداد زیاد فروشگاه
 • عدم امکان مدیریت مکانیزه تاریخ انقضا، برحسب سری ساخت محصول و قبول هزینه‌های ریالی پیامد آن
 • عدم امکان تهیه گزارش‌های مدیریتی و تحلیل بازار
 • عدم امکان نظارت سیستمی دستگاه‌های بازرسی و دولت

مسئله موردتوجه در مدل موجود آن است که هر تولیدکننده یا تأمین‌کننده مجبور است به ازای هر فروشگاه یک‌بار اطلاعات جدید را ثبت و ارسال نماید. زمانی که تولیدکننده بخواهد با فروشگاه‌های زیادی همکاری داشته باشد و یا کسب‌وکار خود را توسعه دهد فرآیند زمان‌بر، تکراری و پرهزینه خواهد داشت. شکل ۴ مدل بهینه ارسال و دریافت اطلاعات در کسب‌وکار فروشگاه‌ها را نشان می‌دهد.

 

شکل ۴- مدل بهینه ارسال و دریافت اطلاعات در کسب‌وکار فروشگاه‌ها

امروزه کشورهای توسعه‌یافته بهترین بهره را از دنیای بارکدها برده‌اند و دیتای اطلاعاتی مراکز GS1 هر کشور را به‌عنوان بانک اطلاعاتی مرجع و واسط بین تأمین‌کنندگان و فروشگاه‌ها قرار داده و از پراکندگی و افزایش تصاعدی فرآیندها در زنجیره تأمین جلوگیری کرده‌اند.

۴- ۳ شناسایی و رفع مشکل بارکدها

همان‌طور که در بخش ۳. ۳ اشاره شد لازم است صاحبان کالا با استفاده از استانداردهای سازمان جهانی GS1 که جزئیات آن در سایت https://nncgs1.com/ و با عنوان “بایدها و نبایدهای چاپ بارکد” اطلاع‌رسانی شده است اقدام به چاپ بارکد کنند. لذا پیشنهاد می‌گردد که قبل از چاپ بارکد در خط تولید، نمونه بارکد محصولات برای مرکز GS1‌ ایران ارسال شود تا توسط کارشناسان مربوطه بررسی و تصدیق شود.

«سرویس تصدیق بارکد» برای همین منظور و توسط دستگاه‌های پیشرفته در مرکز GS1‌ ایران انجام می‌شود و پس از انجام آزمایش‌های لازم بر روی بارکد، گزارشی درباره کیفیت بارکد محصولات برای صاحبان کالا ارسال خواهد شد که آن‌ها را برای ارتقای کیفیت بارکدها راهنمایی می‌کند تا مطمئن شوند محصولات در هر فروشگاه و توسط هر اسکنری به‌راحتی شناسایی می‌شوند.

مشتریان و فروشگاه‌ها نیز به همین دلیل از صاحبان کالا سپاس‌گزار خواهند بود!

مراحل انجام فرآیند به شرح زیر است:

 • ارسال درخواست و لیبل ها به امور مشترکین توسط نمایندگی یا متقاضی
 • انجام امور اداری مربوطه
 • صحه‌گذاری بارکدها توسط امور مشترکین مرکز
 • ارسال (ایمیل) گزارش تحلیل به عضو توسط امورمشترکین
 • ارائه آموزش و توضیحات گزارش صحه‌گذاری توسط امور مشترکین به عضو

۵- نتیجه‌گیری

مطالب فوق بیانگر آن است که می‌توان زیرساخت بهینه‌شده‌ای جهت مدیریت فرآیندهای تجاری ایجاد کرد. در شرایطی که به نفع مشاغل و کسب‌وکارها نیست که هزینه‌های سربار بر روی قیمت تمام‌شده محصول اعمال و مصرف‌کننده نهایی و مشتری بهای آن را بپردازند و با توجه به اینکه بهره‌مندی از دیتا بار GS1 می‌تواند در قیمت رقابتی کالاهای تولید داخل نسبت به کالاهای وارداتی تأثیرگذار باشد و با این اهرم از تولید داخلی و اشتغال حمایت ‌شود، همچنین نمی‌توان بدون این ابزار، نظارت و بازرسی دقیقی از تخلفات و کشف فسادهایی که در اثر خلأ سیستم‌ها رخ می‌دهد در دست داشت، در راستای حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده و نظر به مهیا شدن زیرساخت صدور بارکد دیتا بار با رعایت استانداردهای سازمان جهانی GS1 در این مرکز و همچنین بانک اطلاعاتی کالا که طبق مصوبه شورای عالی فناوری اطلاعات و مطابق با ابلاغیه مورخ ۱۱/۶/۱۳۹۳ از سوی ریاست محترم جمهوری، به‌عنوان یکی از ۱۲ بانک اطلاعاتی مرجع کشور و تنها بانک مرجع کشور در حوزه‌ی کالا و خدمات شناسایی‌شده است، جهت رفع این مشکلات، گلوگاه‌ها و بهینه‌سازی فرآیندها مورداستفاده قرار گیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *