مطالعات موردی از کارایی استانداردهای GS1 در لجستیک ریلی

سید آمینه عالم بین

چکیده
حمل‌ونقل و لجستیک قطعات، کالا، مواد اولیه یا محصولات نهایی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تأمین‌کنندگان و بازرگانان است. لجستیک صحیح که کیفیت کالا را حفظ کرده، تحویل به موقع آن را به مشتریان تضمین نماید نیاز اصلی بازار کسب‌وکار و تجارت است. با فراگیر شدن استفاده از روش‌های الکترونیک، حوزه لجستیک هم دستخوش تحول شده و تبادل اطلاعات در این حوزه را تسهیل نموده است. سازمان جهانی GS1 با استفاده از کدهای شناسه و استانداردهایی که در این حوزه دارد، راهکارهایی را به‌منظور بهبود بهره‌وری عملکرد شرکای تجاری و رصد (قابلیت دید) زنجیره تأمین ارائه می‌دهد. این مقاله ضمن یک نگاه اجمالی و معرفی استانداردهای GS1 در حوزه لجستیک، نمونه ای از موارد کاربرد این استانداردها را در لجستیک ریلی به‌منظور بهره‌مندی کاربران ایرانی بیان می‌نماید.

۱. مقدمه
از زمانی که انسان به تولید دست‌یافت اعم از تولیدات کشاورزی، دامی، شکار یا صنایع‌دستی، یکی از مهم‌ترین مسائل رساندن محصول تولیدی به دست مصرف‌کننده نهایی بوده است.با پیشرفت صنعت، ارتقاء فناوری‌ها، شکل‌گیری زنجیره تأمین و مفاهیم مرتبط با آن، نیازهای حمل‌ونقل گسترش پیدا کرد تا امروز که مفهوم لجستیک شکل‌گرفته است.
لجستیک یا آمادگاه به معنی مدیریت جریان کالا، اطلاعات یا هر نوع منابع دیگر؛ مانند انرژی یا انسان‌ها بین محل تولید یا محل موجودی تا نقطه مصرف یا موردنیاز برای برآورده کردن نیازهای مصرفی است. این اصطلاح در سازمان‌های نظامی شروع شد اما امروزه لجستیک هنر و علم به دست آوردن تولید، توزیع مواد و محصول در مکان مناسب و در مقدار مناسب در هر زنجیره تأمین است.
لجستیک که معمولاً با حمل‌ونقل کالا اشتباه می‌شود، ضمن آنکه شامل حمل‌ونقل کالا هم هست،بیشترشامل یکپارچه‌سازی اطلاعات، حمل‌ونقل، موجودی کالا، انبارداری، جابه‌جایی کالا و بسته‌بندی و در مواردی نیز شامل امنیت نیز می‌شود. لجستیک قسمتی از زنجیره تأمین است که ارزش زمان و مکان را به آن می‌افزاید.
عملکردهای کلی لجستیک را می‌توان شامل حمل‌ونقل، انبارداری، مدیریت موجودی، سامانه‌های اطلاعاتی، تأمین، مدیریت سفارش‌ها، خدمات مشتریان، بسته‌بندی و لجستیک معکوس دانست و مدیریت زنجیره تأمین تجمیع مدیریت همه این فعالیت‌ها از نقطه آغازین (تأمین‌کنندگان) تا نقطه پایانی (مصرف‌کنندگان نهایی) است.
امروزه مهم‌ترین عامل رقابت صنایع،تولیدکنندگان و ارائه‌کنندگان خدمات، هزینه‌های موجود در زنجیره‌های تأمین است.
صاحبان کالا و مدیران زنجیره‌های تأمین تلاش‌های گسترده‌ای در جهت کاهش این هزینه‌ها صورت می‌دهند. ازجمله این تلاش‌ها انجام مطالعات برنامه‌ریزی لجستیک و حمل‌ونقل است و در این میان، محل قرارگیری نقاط تولید و جذب سفر در زنجیره‌های تأمین و همچنین مسیرهای ارتباطی آن‌ها از مهم‌ترین ورودی‌های هر پروژه برنامه‌ریزی درزمینه لجستیک و حمل‌ونقل است.
تبادل صحیح اطلاعات، امنیت اطلاعات،جلوگیری از حرکت‌های خالی وسایل نقلیه،استفادهاز مسیرهای بهینه،هم‌زمانی انتقالات، تحویل و دریافت به‌موقع وغیره همه از مسائلی هستند که صاحبان کالا و مدیران زنجیره تأمین را نگران کرده و سبب شده است به دنبال راهکارهای استاندارد و جهانی باشند. در این مقاله ما با کاربرد استانداردها و راهکارهای سازمان جهانی GS1 در حوزه لجستیک ریلی آشنا می‌شویم.

۲. سازمان جهانی GS1 و لجستیک

سازمان جهانی GS1 یک سازمان غیرانتفاعی است که به‌منظور بهبود کارایی و رصد زنجیره‌های عرضه و تقاضا در سطح جهان استانداردها و راه‌حل‌های بین‌المللی را طراحی و اجرا می‌نماید.
از اکتبر ۲۰۱۱، سامانه لجستیک و حمل‌ونقل GS1 به‌عنوان سومین صنعت اصلی برای سازمان GS1 شناخته‌شده است. این به معنای یک رویکرد جامع‌تر سیستم GS1 به این بخش است ، راهکار EPCglobal1 بدین منظور توسعه داده شد که اکنون با پیشنهاد‌های لجستیک و حمل‌ونقل GS1 ادغام‌شده است.
نمایندگان گروه حمل‌ونقل و لجستیک GS1، EPC (GS1 EPC TLS و GS1 Logistics Forum) و گروه‌های گمرک اکنون با گروه کاربری صنعت حمل‌ونقل و لجستیک یکپارچه‌شده و اعضای GS1 که در این زمینه علاقه‌مند هستند (MO ها) فعالیت می‌کنند.

شکل ۱- لجستیک و جمل و نقل

استانداردهای GS1 چهار مزیت اساسی را در حمل‌ونقل ایجاد کرده است:
• بهره‌وری
صرفه‌جویی در هزینه‌ها، تضمین عدم تعامل و ایجاد رصد در کل زنجیره تأمین موجب افزایش بهره‌وری می‌شود.

• امنیت
الزام به رعایت مقررات و حمایت از امنیت محصولات سبب تضمین امنیت کالا در لجستیک و حمل نقل می‌شود.
• همکاری
ارزش‌افزوده از طریق ایجاد ارتباط و همکاری مؤثر بین ارسال‌کنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات لجستیک فعال ایجاد می‌کند.
• پایداری
کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه‌ای، هم‌چنین جلوگیری از تردد وسایل نقلیه خالی (ظرفیت بارگیری ناکامل) پایداری سیستم لجستیک را افزایش می‌دهد.
در بیش از سه دهه گذشته، سازمان GS1 در درجه نخست بر صنعت جابجایی سریع کالاهای مصرفی (fmcg2) برای خرده‌فروشان و تولیدکنندگان متمرکز بود. بااین‌حال، در چند سال گذشته، سازمان GS1 کار خود را در سایر صنایع و زنجیره‌های تأمین آن‌ها تسریع کرده است، حمل‌ونقل و لجستیک (T&L3) به دلیل نقش اساسی که در جابجایی سریع کالاهای مصرفی و همچنین در سایرصنایع (به‌عنوان‌مثال مراقبت‌های بهداشتی) دارد، یک نمونه اصلی است.

۳. استانداردهای GS1 در لجستیک
سیستم استانداردهای GS1 و الگوی فرایندهای تجاری آن قابلیت همکاری بین شرکای تجاری، حمل‌ونقل و ارائه‌دهندگان خدمات لجستیک را فراهم می‌سازد تا به‌طور مؤثر همکاری کرده و به قابلیت عدم تعادل دست یابند و کالاهای موجود در زنجیره تأمین را رصد کنند.
برچسب‌های S1: صنعت حمل‌ونقل و لجستیک شامل جابجایی کالا با استفاده از چندین حالت حمل‌ونقل ازجمله جاده، ریلی، هوایی و دریایی است. فرآیندهای حمل‌ونقل و لجستیک (T&L) شامل طیف گسترده‌ای از شرکا مانند فرستنده و گیرنده کالا، حمل‌کننده کالا و معماران سیستم حمل‌ونقل و همچنین نهادهای رسمی مانند گمرک و مقامات بندری است. جریان‌های لجستیکی اغلب پیچیده و انواع شرکای درگیر در این حوزه، دلالت بر نیاز به شناسایی فیزیکی آسان واحدهای لجستیک دارد. GS1 یک استاندارد برای کمک به تحقق این امر ارائه می‌دهد که به نام برچسب لجستیک GS1 شناخته می‌شود.
واحد لجستیکی به هر کالایی از ترکیب ایجادشده اقلام برای حمل‌ونقل و یا ذخیره‌سازی اطلاق می‌شود که باید در کل زنجیره تأمین جابجا و مدیریت شود.
برچسب لجستیک GS1 به کاربران این امکان را می‌دهد تا واحدهای لجستیک را به‌صورت منحصربه‌فرد شناسایی کنند تا بتوان آن‌ها را در سراسر زنجیره تأمین ردیابی و ردیابی کرد. تنها شرط اجباری این است که هر واحد لجستیک را باید با شماره‌سریال منحصربه‌فرد، کد سریالی کانتینر حمل‌ونقل (SSCC) مشخص کرد.
اسکن بارکد SSCC در هر واحد لجستیک اجازه می‌دهد تا حرکت فیزیکی واحدها با پیام‌های تجاری الکترونیکی که به آن‌ها اشاره دارد مطابقت داشته باشد.
اسکن بارکد SSCC در هر واحد لجستیک اجازه می‌دهد تا حرکت فیزیکی واحدها با پیام‌های تجاری الکترونیکی که به آن‌ها اشاره دارد مطابقت داشته باشد. استفاده از SSCC برای شناسایی واحدهای جداگانه، امکان اجرای طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها از قبیل بارگیری متقابل (Cross-docking)4، مسیریابی حمل‌ونقل و دریافت خودکار را فراهم می‌کند. علاوه بر SSCC، سایر اطلاعات را می‌توان در برچسب لجستیک GS1 درج کرد.
سازمان GS1 علاوه بر آن GS1 eCom (GS1 XML) و GS1 eCom (GS1 EANCOM) را نیز به‌عنوان استانداردهای قابل‌استفاده در حوزه لجستیک معرفی کرده است.
GS1 eCom XML استانداردهای تبادل داده الکترونیکی (EDI) سازمان GS1 هستند که امکان تبادل اطلاعات معامله را توسط شرکای تجاری ممکن می‌سازد.
GS1 EANCOM یک زیرمجموعه از استاندارد UN / EDIFACT5 سازمان GS1 است. GS1 EANCOM استانداردهای GS1 را گرد هم آورده است تا کالاهای تجاری، واحدهای لجستیکی و شماره موقعیت مکانی جهانی (GLN) را شناسایی کرده و اطلاعات مربوطه را به شرکای تجاری نشان می‌دهد.
سازمان GS1 هم‌چنین مدل قابلیت همکاری لجستیک (۶LIM) را ارائه کرده است.

۴. مدل قابلیت همکاری لجستیک GS1

هدف از مدل قابلیت همکاری لجستیک که به‌اختصار با LIM نشان داده می‌شود، مدیریت حمل‌ونقل و انبار است که فعالیت‌های مرتبط با جابجایی کالاها از تأمین‌کننده مواد به تولیدکننده و تا خرده‌فروش را با استفاده از ارائه‌دهندگان خدمات لجستیک دربرمی گیرد و شامل بازگشت (مرجوع کردن) کالا (لجستیک معکوس) نیز می‌شود. تمرکز بیشتر LIM روی زنجیره تأمین کالاهای مصرفی (CPG7) است. LIM فرآیندهای تجاری مشترک و تبادل داده را برای پشتیبانی از قابلیت همکاری مدیران زنجیره تأمین با ارائه‌دهندگان خدمات لجستیک توصیف می‌کند.
مطالب زیر هدف LIM را بیشتر روشن می‌کند:
تمرکز روی انواع حالت‌های حمل‌ونقل (جاده‌ای، راه‌آهن، آب‌های داخلی، دریایی کوتاه) است.
برای حمل‌ونقل جاده‌ای این شامل حمل‌ونقل کامل کامیون بار به‌صورت اختصاصی (FTL8)، حمل‌ونقل کامیون بار به گروهی یا صورت غیراختصاصی (۹LTL) و توزیع بسته بار است. این مدل خدمات ارزش‌افزوده مانند پر کردن خشک، بسته‌بندی مجدد برای تبلیغات، انباشت مجدد یا برچسب زدن مجدد را نیز شامل می‌شوند. تا زمانی که GTIN کالای تحت سرویس‌دهی یکسان باقی بماند، این نوع خدمات یک خدمت لجستیکی با ارزش‌افزوده (در دامنه) محسوب می‌شود، اگر GTIN تغییر کند، آن را قرارداد تولید (خارج از هدف مدل) در نظر می‌گیرند.
مناقصه بار در چارچوب یک قرارداد نیز در اهداف LIM گنجانده‌شده است.
LIM عملکردهای تجاری زیر را دربرمی گیرد:
• تسویه‌حساب مالی
• حمل‌ونقل
• برنامه‌ریزی
• تدارکات و خرید
• انبارداری
مدل واقعی متشکل از فرآیندهای تجاری یا بلوک‌های فرآیندهای تجاری است که به معاملات (تراکنش‌ها) تجاری تقسیم می‌شوند، این معاملات تجاری به شکل پیام‌های الکترونیکی (GS1 eCOM) ترسیم می‌شوند. رابطه بین معاملات و پیام‌ها به‌طور پیش‌فرض ۱ به ۱ نیست. چندین معامله را می‌توان با ۱ پیام ترسیم کرد. بااین‌وجود، کلیه معاملات دارای یک راهنمای خاص اجرای پیام در مورداستفاده از پیام در متن معامله تجاری هستند.
این مدل از ۷ فرآیند تجاری مجزا تشکیل‌شده است که در شکل ۲ مشاهده می‌شود.
شرکا و نقش‌ها در مدل LIM از اصطلاحات خاص برای نشان دادن انواع شرکای تجاری و نقش‌هایی که بازی می‌کنند استفاده می‌نمایند. این اصطلاحات برای شفافیت عملیات لجستیک بسیار اهمیت دارد. اصطلاحات عمومی زیر برای شرکا به کار می‌رود:
• ارائه‌دهنده خدمات لجستیکی (انبارداری یا حمل‌ونقل)
• تولیدکننده
• خرده‌فروشی
• تأمین‌کننده

شکل ۲- فرایندهای تجاری مدل شده در LIM

این شرکا می‌توانند یک یا چند نقش زیر را در فرآیندهای تجاری ایفا کنند:
۱. ارائه‌دهنده خدمات لجستیکی (LSP)
۲. مشتری خدمات لجستیکی (LSC)
این دو نقش مربوط به نماینده طرف‌های اصلی درگیر در معاملات تجاری خرید خدمات لجستیک است.
۳. فرستنده (حمل‌کننده)
۴. گیرنده
این دو نقش، نمایندگان اصلی در معاملات تجاری کالاهای تجاری را نشان می‌دهند.
یک شریک تجاری دارای مکان‌های فیزیکی مختلفی مانند انبارها، مراکز توزیع و فروشگاه‌ها خواهد بود. کلید شناسایی مکان GS1 یا نام موقعیت مکانی (GLN) برای ارائه جزئیات بیشتر در مورد مکانهای فیزیکی طرفین در رابطه با فرآیند تجارت مربوطه استفاده می‌شود، مانند:
• موقعیت مکانی حمل‌ونقل موجودی در کشتی
• موقعیت مکانی محل دریافت
• انتخاب محل نقل‌وانتقال
هم‌چنین راه‌های مختلفی برای اشاره به انواع ارائه‌دهندگان خدمات لجستیک (LSP) وجود دارد که LIM آن‌ها را شناسایی و معرفی می‌کند:
• ارائه‌دهندگان خدمات حمل‌ونقل
• فرستنده حمل‌ونقل
• معماران سیستم حمل‌ونقل کالا
• ارائه‌دهندگان خدمات انبار
• سایر ارائه‌دهندگان خدمات مانند کارگزاران گمرک
مطالبی که بیان شد بخشی از LIM هستند. این مدل حاوی نمودارها، مفاهیم و الگوهایی است که درنهایت آن را تبدیل به یک راهنمای کامل در حوزه لجستیک نموده است. درواقع سازمان جهانی GS1 با ارائه مدل قابلیت همکاری لجستیک یا LIM الگویی جامع در خصوص کلیه جزئیات موردنیاز برای یک لجستیک بهره‌ور، ایمن و پایدار به‌منظور همکاری مؤثر شرکای تجاری در اختیار مدیران زنجیره تأمین قرار می‌دهد.
در این بخش چند مورد کاربردی از به‌کارگیری راهکارهای سازمان جهانی GS1 ارائه می‌شود تا نتایج این انتخاب توسط سازمان‌ها مشخص شود.

۵. گروه‌های MO علاقه‌مند به T&L

دفتر جهانی GS1 با شبکه‌ای از MO ها برای هماهنگی فعالیت‌های حمل‌ونقل و لجستیک (T&L) در سطح جهان همکاری می‌کند.
MO ها در رشد بخش حمل‌ونقل و لجستیک GS1 مشارکت می‌کنند. MO ها فعالانه به‌عنوان عضو محلی GS1 خود را در مباحث حمل‌ونقل و لجستیک زنجیره تأمین درگیر می‌کنند و مشخص می‌کنند چگونه و کجا سیستم GS1 می‌تواند ارزش ارائه دهد. در این راستا MO های استرالیا و آلمان همکاری بسیاری داشته‌اند. برای آنکه شرکت‌ها و مدیران زنجیره تأمین بدانند چگونه شروع کنند و استانداردهای GS1 چگونه به آن‌ها کمک می‌کند نمونه‌های کاربردی که توسط کشورهای دیگر انجام‌شده‌اند، ارائه می‌شود.

۶. حمل‌ونقل ریلی مؤثر در فنلاند

مدیریت حمل‌ونقل ریلی در فنلاند فرآیندهای راه‌آهن را با GS1 EPC / RFID ساده‌تر، سریع‌تر، دقیق‌تر و کارآمد کرده است.

شکل ۳- ورود و تائید دستی اطلاعات

۶.۱. جایگزینی ضروری برای فرآیندهای دستی ناکارآمد
جغرافیای منحصربه‌فرد فنلاند، موقعیت بسیار شمالی و زمستان‌های طولانی، تاریک و سرد آن می‌تواند داشتن تدارکات کارآمد را دشوار کند که قابلیت رقابت شرکت‌های فنلاندی برای موفقیت در بازارهای جهانی را ایجاد می‌کند.
VR Transpoint، یک شرکت پیشرو در حوزه خدمات حمل‌ونقل و لجستیک فنلاند، مدت‌هاست که با چالش ارائه خدمات سریع‌تر، دقیق‌تر و کارآمد روبرو است. این کشور در چندین کشور اروپایی ازجمله روسیه فعالیت می‌کند و خدمات ریلی، حمل بار غیراختصاصی (گروهی)، کالاهای فله و خدمات حمل‌ونقل و لجستیک بین‌المللی را ارائه می‌دهد.
بخش قابل‌توجهی از فعالیت‌های ریلی شرکت VR Transpoint به جابجا کردن و تغییر دادن اختصاص‌یافته است، وظیفه جابجایی واگن‌ها از جایی به‌جای دیگر در حوزه ریلی به دلیل بارگیری و تخلیه بار آن‌ها با کالاها نیز با این شرکت است. تا همین اواخر، کارها دستی انجام می‌شد: کارگران محوطه با قلم، کاغذ و گیرنده فرستنده در ایستگاه‌های بارگیری و تخلیه راه می‌رفتند و اطلاعات مربوط به محتویات و وضعیت هر واگن را که قابل‌تأیید بود، ارسال می‌کردند. یک کارگر دفتر در سمت دیگر رادیو، به‌صورت دستی داده‌ها را وارد سیستم ERP می‌کرد.

شکل ۴- تائید دستی بار

این فرایند وقت‌گیر، ناکارآمد و مستعد خطا بود.
شرکت VR Transpoint می‌خواست با ارائه اطلاعات ردیابی واگن در زمان واقعی، بهره‌وری کلی جابجایی و تغییر واگن را بهبود بخشیده، نگهداری واگن را بهینه کرده و خدمات به مشتری را افزایش دهد.
۶.۲. استانداردهای انتخاب‌شده GS1 برای تحقق اهداف
پس از بحث و گفتگو با سایر سازمان‌های راه‌آهن کشورهای اروپایی و اجرای یک پروژه آزمایشی در مقیاس کوچک که فواید بسیاری را نشان داد، در سه‌ماهه آخر سال ۲۰۰۹، شرکت VR Transpoint راه‌حل مبتنی بر استانداردهای GS1 را پیاده‌سازی کرد.
برچسب‌های RFID EPC Gen 2 که به‌طور خاص برای کار با فلز طراحی‌شده‌اند، به هر طرف از همه ۱۱،۰۰۰ واگن حمل‌ونقل ریلی حمل بار، لوکوموتیو و اتومبیل‌های مسافری متصل شدند و اولین سیستم جامع جهانی EPC RFID را در بخش ریلی ایجاد کردند.
هر واگن با یک کلید شناسایی دارایی شخصی GS1 (10GIAI) که در یک برچسب EPC RFID رمزگذاری شده است، به شکل منحصربه‌فرد شناسایی شد.
بیش از ۳۵۰ خواننده دستی RFID با استفاده از کارگران حیاط در ۵۰ ایستگاه مختلف فنلاند در حال استفاده هستند و ۱۰۰ خواننده ثابت RFID قرار است در نقاط بحرانی در سراسر شبکه راه‌آهن فنلاند نصب شوند.
تمام داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط خوانندگان RFID دستی و ثابت به‌طور خودکار از طریق اتصال به شبکه تلفن همراه به/ از سیستم‌های برنامه‌ریزی عقب منتقل۱۱ می‌شوند.
کل پروژه با پشتیبانی یک شرکت ارائه‌دهنده راه‌حل۱۲ مستقر شد. تجهیزات و نرم‌افزارها با مشخصات فنی موردنیاز برای همکاری برای کاربردهای مانیتورینگ وسایل نقلیه۱۳ برای حمل‌ونقل (TAF / TSI)، طبق آژانس راه‌آهن اروپا (ERA) مطابقت دارند.

شکل ۵- استفاده از کدهای GIAI

گذشته از این واقعیت که سایر سیستم‌های RFID که بر اساس استانداردهای باز GS1 ساخته نشده‌اند گران‌تر بودند، انتخاب استفاده از استانداردهای GS1 هم‌چنین به علت اینکه آن‌ها «مناسب برای آینده۱۴» هستند، انجام شد. به‌عنوان‌مثال، افزودن برنامه‌های کاربردی به این سیستم باز و مبتنی بر استاندارد در آینده ارزان‌تر و آسان‌تر خواهد بود.
در صورت تمایل برای ارتقاء سخت‌افزار در سال‌های آینده، این شرکت به یک تأمین‌کننده گره‌خورده است.
۶.۳. مزایای گسترده‌ی تجاری ملموس
راه‌حل EPC RFID به شرکت VR Transpoint کمک کرده است تا با تنظیم خودکار کارها و اطمینان از ترکیب صحیح حرکت قطار، مدیریت رصد حمل‌ونقل را بهبود بخشد.
گروه‌های VR Transpoint اکنون به‌سادگی در کنار قطار قدم می‌زنند و با یک وسیله دستی برچسب EPC RFID هر وسیله ریلی را بررسی می‌کنند. اطلاعات به‌طور خودکار به سیستم لجستیکی شرکت منتقل می‌شود و به کارکنان آن حوزه این امکان را می‌دهد که دستگاه‌های منتخب را به‌قطار دیگری منتقل کنند و دستگاه‌های باقیمانده را نیز به ترتیب بهینه برای سفر برنامه‌ریزی نمایند.
اطلاعات ارائه‌شده توسط این سیستم برای شرکت‌های دریافت‌کننده کالا نیز بسیار ارزشمند است. ازآنجاکه امروزه دریافت خودکار داده‌هایی راجع به محموله‌های تحویلی امری متداول است و مشتریان توقع دارند در خصوص وضعیت بار خود اطلاعات دریافت کنند، با این اقدام، مشتریان VR Transpoint می‌توانند بدانند که آیا یک ماشین ریلی خاص که بار آن‌ها را حمل می‌کند، برای تخلیه بار آماده است یا نه.
شرکت VR Transpoint همچنین فرآیند نگهداری واگن را بر اساس سیستم RFID توسعه داده است. گروه‌های حمل‌ونقل راه‌آهن می‌توانند مسائل فنی مرتبط با هر واگن از طریق سیستم گزارش دهند و همکاران خود را در مورد خرابی و یا نقص آن‌ها آگاه کنند. این تلاش‌ها باعث شده است که تعمیر و نگهداری کلی واگن‌ها کارآمدتر و سریع‌تر شود.
۶.۴. گام‌های بعد
نصب سیستم‌های RFID و استفاده از استانداردهای GS1 امکاناتی را برای سایر ارگان‌ها نیز فراهم کرده و زیرساخت بسیاری از اقدامات را فراهم می‌کند. به‌عنوان‌مثال دستگاه‌های ثابت خوانش RFID را می‌توان در ایستگاه‌های راه‌آهن خصوصی پایانه مشتریان VR Transpoint پیاده‌سازی کرد تا این امکان را فراهم کند تا خدمات مشتری نهایی به مشتری را نیز ارائه دهد.
آژانس راهنمایی و رانندگی فنلاند در نظر دارد تا دستگاه‌های خوانش RFID را در ارتباط با سنسورهای شبکه راه‌آهن مستقر کند که این امکان را می‌دهد تا به‌طور خودکار اطلاعات مفیدی مانند وضعیت چرخ‌های واگن و یا گرمای بیش‌ازحد محور واگن را جمع‌آوری کند.
فاصله بین ریل‌های مسیرهای قطار در فنلاند با فاصله مسیرهای که در کشورهای همسایه مانند سوئد یا قاره اروپا وجود دارد متفاوت است. بااین‌حال، عرض مسیر راه‌آهن در فنلاند تقریباً با روسیه برابر است. بنابراین گسترش سیستم ردیابی ترافیک واگن شرکت VR Transpoint، ارائه خدمات حمل‌ونقل ریلی به روسیه را در گام بعدی منطقی می‌سازد.
۷. حمل‌ونقل ریلی مؤثر در سوئد
کشور سوئد در استفاده از استانداردهای RFID در راه‌آهن پیشرو است. سوئد با صادرات زندگی می‌کند و حمل‌ونقل بخش مهمی از آن است. ۶۰٪ از حجم حمل‌ونقل این کشور بین‌المللی است، یعنی در حال گذار به / یا از اروپا است.

شکل ۶- استفاده از RFID فعال در کل اروپا

۷.۱. چالش RFID در حمل‌ونقل
در اوایل سال ۲۰۱۱ واگن‌های کالایی با برچسب‌های RFID به‌عنوان یک آزمون مقیاس کامل بر روی برخی از تسهیلات شرکت VOLVO بین سوئد و بلژیک شروع به حرکت کردند. این‌یک قدم بزرگ در جهت ایجاد یک استاندارد مشترک برای شناسایی و ردیابی بارهای در حال حرکت در سراسر اروپا است. اداره حمل‌ونقل سوئد (پیش‌ازاین اداره راه‌آهن ملی) سال‌هاست که آزمایش راه‌حل‌های RFID را انجام می‌دهد. همه این کارها با یک سیستم با استفاده از برچسب‌های فعال آغاز شد، اما با بزرگ‌ترین اشکال آن این بود که باید از باتری‌ها استفاده شود. پیش‌ازاین، شرکت از GPS استفاده می‌کرد که بسیار گران‌تر بود.
۷.۲. راهکار GS1
برای رفع مشکل، اداره حمل‌ونقل سوئد از برچسب‌های فعال استفاده کرد که حتی در سرعت زیاد قطار قابل‌خواندن بودند. این برچسب‌ها از استانداردهای جهانی GS1 برای RFID استفاده می‌کند.
این پروژه در سراسر اروپا با استقبال روبرو شده است. در یک نظرسنجی که اداره حمل‌ونقل سوئد در نمایشگاه InnoTrans در برلین به عمل آورد از ۷۰ نفر که از کشورهای مختلف بودند، اعلام علاقه‌مندی کرده بودند. بنابراین اداره حمل‌ونقل سوئد می‌خواهد استفاده از این سیستم را توسعه دهد تا واقعاً یک استاندارد اروپایی به وجود آید که همه بتوانند از آن استفاده کنند.
۷.۳. مزایا
استفاده از سیستم RFID فعال به نسبت سایر روش‌ها ارزان‌تر تمام می‌شود و اطلاعات را کامل و صحیح منتقل می‌کند. علاوه بر آن مشتریان حمل‌ونقل می‌توانند به پورتال وب مراجعه کنند و به‌راحتی به اطلاعات مربوط به محل قرارگیری واگن‌ها و کالاها دسترسی پیدا کنند.
فناوری RFID هم‌چنین باعث کاهش اقدامات اداری و اتلاف کاغذ می‌شود، ازجمله همه موارد از قبض صورتحساب گرفته تا گزارش آنچه انجام‌شده است.
اداره حمل‌ونقل سوئد همچنین سودهای بزرگی را با کاهش اقدامات اداری و اتلاف کاغذ و ارائه اطلاعات بهتر به مشتریان پیش‌بینی می‌کند و علاوه بر این انتظار دارد که هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش دهد.
واگن‌های کالا باعث ایجاد سایش و آسیب قابل‌توجهی بر روی ریل‌ها می‌شوند، به‌خصوص در صورت آسیب‌دیدگی؛ اما با RFID می‌توان واگن‌ها را شناسایی کرد و به‌موقع برای تعمیر و نگهداری اقدام پیشگیرانه انجام داد.
۷.۴. آینده:
برچسب زدن واگن‌ها اکنون توسط اپراتورها انجام می‌شود. در هر واگن دو برچسب RFID وجود دارد. در حال حاضر قیمت هر برچسب به حدود ۳ یورو کاهش‌یافته است. آزمایش‌هایی که اکنون انجام می‌شود، اطلاعاتی را در مورد خدماتی که موردنیاز است، ارائه می‌دهد.

شکل ۷- جابجایی ایمن بار در کل اروپا

راه‌آهن همیشه دریافتن راه‌حل‌های خاص خود در هر کشور خوب بوده است. در حال حاضر سوئد و GS1 در حال تدوین استانداردی هستند که برای همه کشورها مشترک است و می‌تواند توسط سایر روش‌های حمل‌ونقل نیز مورداستفاده قرار گیرد.
در صورت عملیاتی شدن کامل این سیستم، می‌توان با استفاده از استانداردهای جهانی GS1 یک واگن را در سراسر اروپا دنبال و رصد کرد.
۸. نتیجه‌گیری:
سازمان جهانی GS1 توانسته کاربرد استانداردهای خود را در راه‌آهن معرفی کرده و توسعه دهد. صنعت ریلی با فشارهای رقابتی و هزینه‌هایی روبرو است که نیاز به پیشرفت‌های چشمگیر ازجمله قابلیت مشاهده بار و واگن در هرلحظه و همچنین افزایش ایمنی و کارایی دارد. مدیران زنجیره تأمین با استفاده از راهکارهای استاندارد و بین‌المللی و با بهره‌گیری از LIM از لجستیک مؤثرتری برای محصولاتشان برخوردار می‌شوند.
برای پاسخگویی به این نیازهای تجاری، GS1 به همراه صنعت راه‌آهن دو استاندارد را با موفقیت توسعه داده‌اند:
• استاندارد رصد وسیله نقلیه
استاندارد کاربردی GS1 EPCIS برای قابلیت دید وسایل نقلیه ریلی به ذینفعان ریلی اجازه می‌دهد تا بتوانند از EPCIS و EPC / RFID کمک بگیرند و دید کاملی از موقعیت بار را در زمان واقعی به دست آورند. این استاندارد به اپراتورهای ریلی، شرکت‌های زیرساختی و حتی صاحبان بار این امکان می‌دهد تا در هنگام مسافرت از کشوری به کشور دیگر اطلاعاتی را در مورد موقعیت فیزیکی و حرکت وسایل نقلیه ریلی منحصربه‌فرد و کل قطارها به اشتراک بگذارند.
• استاندارد شناسایی۱۵MRO
شناسایی جدید قطعات و اجزاء در صنعت ریلی ، استاندارد کاربردی برنامه دقیق در مورد شناسایی و علامت‌گذاری قطعات و اجزای مورداستفاده در فرآیندهای ساخت، نگهداری، تعمیر و تعمیرات اساسی (MRO) را ارائه می‌دهد. این می‌تواند مزایای قابل‌توجهی برای ذینفعان صنعت ریلی ازجمله بهبود و ایمنی عملکرد را به همراه آورد.
سازمان GS1 در تلاش است تا این استانداردها را در حمل‌ونقل دریایی نیز توسعه دهد که در آینده مطالعات موردی آن در قالب مقالاتی در این مجله ارائه خواهد شد.چنان‌که مشاهده شد، استفاده از استانداردهای فوق توسط بخش‌های حمل‌ونقل در دو کشور اروپایی مزایای زیادی را ایجاد کرده و استفاده از این ایده را برای کل اروپا مطرح کرده است. قطعاً استفاده از استانداردهای GS1 در صنایع حمل‌ونقل داخلی و لجستیک شرکت‌های ایرانی می‌تواند بهره‌های فراوانی را در کشور عزیزمان نیز ایجاد کند. امید است مطالعه سند حاضر در این راستا راهگشا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *