ردیابی در قطعات و سیستم های صنعتی با استفاده از استانداردهای GS1

 

 

چکیده

صاحبان صنایع و نام‌های تجاری با چالش‌های بسیاری در زنجیره تأمین خود روبرو هستند. سوءاستفاده از نامتجاری و تولید قطعاتجعلی، دسترسی و مشاهده آنلاین اطلاعاتمحصول، تبادل اطلاعات سریع و صحیح با شرکای تجاری، ارائه اطلاعات صحیح و قابل‌اعتماد به مشتریان و غیره ازجمله این چالش‌ها هستند. سازمان جهانی GS1 سال‌هاست کاربردهای صنعتی (technical industries) را با استفاده از استانداردها و کلیدهای شناسایی GS1 مطرح کرده است.

در این سند سه مورد مطالعاتی از صنایع بزرگ و پیشروی جهان ارائه می‌شود که علی‌رغم داشتن سیستم‌های داخلی، با استفاده از استانداردهای سازمان جهانی GS1 و اتصال آن به سیستم‌های اداری و مالی داخلی خود توانسته‌اند بر چالش‌های خود فائق آمده، رضایت و اعتماد مشتریان خود را جلب نمایند.

این سند به صنایع تولیدی داخل ایران ایده و انگیزه استفاده از استاندارهای شناسایی GS1 را برای رفع چالش‌های زنجیره تأمین ارائه می‌دهد تا با استفاده از راه‌حل‌های صنایع فنی GS1 ضمن حفاظت از نام تجاری خود، با خدمت‌رسانی بهینه به مشتریان، اعتماد و رضایت آنان را جلب کرده و به رصد واقعی زنجیره تأمین، تائید اصالت کالا و مدیریت چرخه عمر اقلام دست یابند.

 

 1. مقدمه

در صنایع تولیدی، ردیابی و شناسایی قطعات و محصولات در خط تولید و سازمان، خدمات پس از فروش و غیره از اهمیت بالاییبرخورداراست؛بنابراینلزوم استفادهاز سیستم‌های ردیابی و شناسایی خودکار به‌ منظور پوشش این نیازها ضروری است. شناسایی و ردیابی اقلام در صنایع از کاربردهای صنعتی کدهای شناسه است. استانداردهای ملی و بین‌المللی شناسایی با انتقال صحیح و استاندارد اطلاعات و نیز تأمین روش‌های استاندارد در خواندن اطلاعات در این زمینه راهگشا هستند. سازمان‌هاییکهسال‌هادرزمینه ارائه کدهای شناسه کارکرده‌اند، راهکارهای ردیابی را نیز برای محصولات به‌ عنوان یکی از کارایی‌های کدهای شناسه ایجاد نموده‌اند. امروزه استفاده از

روش‌های استاندارد ردیابی نه‌تنها در خصوص محصولات بلکه در حوزه قطعات تولیدی نیز کاربرد دارد. [۱] و [۲]

لازم است صنایع بدانند چگونه استانداردهای GS1 امکان افزایش قابلیتردیابی و شناسایی به‌موقع اقلام تقلبی، همچنین فرآیندهایخودکارسفارش به‌صورت نقدی (OTC یا O2C)[۱]، شناساییسریالی، افزایش بهره‌وری عملیاتی و قابلیت همکاری در صنایع فنی را با تمرکز بر فعالیت‌های زیر و فرآیندهای تجاری فراهم می‌آورد:

 • کارخانه دیجیتال (Industry 4.0)، فن‌آوری‌های نوآورانه، قطعات یدکی
 • مدیریت و خودکارسازی
 • علامت‌گذاری مستقیم قطعات
 • عملیات تعمیر و نگهداری (MRO) و سریال سازی
 • شناسایی یکتا و IoT (اینترنت اشیا)

استانداردهای جهانی GS1 چارچوبی را فراهم می‌کند که فرآیندهای درونی در صنایع تولیدی ساده‌تر به یکدیگر متصل شده و منجر به راندمان بیشتر، کاهش هزینه و مزایای بیشتر ‌شود. [۲]

صنایع تولیدی با بسیاری از چالش‌های مشابه مانند فشار هزینه‌ها، کالای تقلبی و مسابقه برای دیجیتالی شدن روبرو هستند. بهینه‌سازی زنجیره تأمین و مدیریت چرخه عمر اقلام، از فرایندهای کلیدی برای برطرف کردن این موارد است.

استانداردهای GS1 برای شناسایی، ضبط و به اشتراک‌گذاری اطلاعاتدرمورد اقلام(محصولات،قطعات،سیستم‌هاو دارایی‌ها)، مکان‌هایتجاری،اسناد و موارد دیگر، این صنایع را قادر می‌سازد تا به رصد واقعی زنجیره تأمین، تائید اصالت کالا و مدیریت چرخه عمر اقلام دست یابند.

چنانچه در شکل ۱ مشخص است، یک کارخانه تولیدی ممکن است قطعات را به شکل نیمه ساخته از تأمین‌کننده دریافت کند. این قطعات در خط داخلی کارخانه دارای گردش است تا پس از تکمیل عملیات تولید، محصول نهایی ایجاد شود. محصول توسط تولیدکننده یا نمایندگی‌هایتجاری وی بفروش می‌رسد. پس‌ازآنکه محصول به دست مشتری می‌رسد امکان دارد به‌منظور خدمات پس از فروش مجدد به نمایندگی‌های کارخانه برگردد. یا ممکن است به دلایل کیفی با فراخوان روبرو شود. بنابراین ردیابی محصول یک امر حیاتی است.

شکل ۱- زنجیره تأمین شرکت‌های تولیدی

شکل۲ نمایانگر چرخه عمر اقلام است در این چرخه نیز مدیریت چرخه عمر اقلام با کمک استانداردهای شناسایی و ردیابی GS1 امکان‌پذیر است. از لحظه طراحی تا قرارگیری محصولات در دسترس مصرف‌کننده فرایندهای متنوعی انجام می‌شوند که نیازمند شناسایی، ردیابی، تائید اصالت کالا و مدیریت آن هستند.

شکل ۲- چرخه عمر اقلام

سازمان جهانی استاندارد صنایع تولیدی را به استفاده از کلیدهای شناسایی و راهکارهای ردیابی تشویق می‌نماید تا با استفاده از روش‌های استاندارد تبادل اطلاعات و دسترسی به آن تسهیل شود. [۲]

این مقاله سه مورد تحقیقاتی و عملی انجام‌شده از پیاده‌سازی سیستم ردیابی در صنایع تولیدی را بیان می‌کند به امید آنکه صنایع تولیدی ایران بتوانند با کسب ایده از آن به رفع مشکلات مشابه بپردازند.

 1. شرکت صنعتی ATE and Continental

گروه صنعتی ATE and Continental بیش از ۱۰۰ سال تجربه دارد. این برند یکی از قدیمی‌ترین و موفق‌ترین برندهای دنیا در بازار ترمز امروز است.

آنچه گروه Continental را در میان شرکت‌ها متمایز می‌کند استفاده از فن‌آوری‌های هوشمندانه برای جابجایی کالاهای مورد نیاز مردم است. این گروه به‌عنوان یک تأمین‌کننده و تولیدکننده بین‌المللی قطعات لاستیکی خودرو و به عنوان یک شریکصنعتی،راه‌حل‌هایپایدار،ایمن،راحت،مقرونبهصرفهارائه می‌دهد. [۳]

  1. کیفیت بالا به معنای خطر کردن است

شرکت ATE Continental یک خط کامل از محصول را با خدمات پس از فروش مستقل برای ترمزها، شامل قطعات سایشی،قطعات هیدرولیکی، مایعات ترمز و قطعات الکترونیکی ارائه می‌دهد. این شرکت همچنین خدمات کاملی را در اختیار مشتریان خود (فروشگاه‌ها و خرده‌فروشان قطعات تعمیری) قرار می‌دهد که شامل موارد بازاریابی حرفه‌ای و کاتالوگ، آموزش، امکان حفاظت از محصول و برند مانند دستگاه‌ها و ابزارهای ویژه برای تعمیر یا تعویض ترمز می‌شود.

نام تجاری ATE مخفف قطعات یدکی خودرو باکیفیت بالا است و مشتریان این شرکت به این کیفیت اعتماد دارند، به‌خصوص در خصوص قطعات مرتبط با ایمنی مانند دیسک ترمز یا لنت ترمز.

به همین دلیل، تولیدکنندگان قطعات جعلی جذب برند ATE می‌شوند که می‌تواند منجر به عواقب خطرناکی برای رانندگان شود زیرا قطعات یدکی معیوب نصب‌شده خطر تصادف را افزایش می‌دهد.

  1. چالش شرکت

درصنعت خودروسازی،قطعاتیدکی کپی‌برداری شده باکیفیت پایین که با ایمنی وسایل نقلیه موتوری مرتبط است می‌تواند خطر زیادی برای ایمنی مصرف‌کننده ایجاد کند. قطعات یدکی جعلی همچنین می‌تواند ضرر و خسارت اقتصادی بی‌شماری را برای یک برند ایجاد کند. [۴]

بنابراینشرکت تصمیم گرفت راهکاری GS1 را برای شناسایی قطعات تولیدی اصلی از قطعات جعلی بکار گیرد.

  1. راهکار: استفاده از GS1 Data Matrix برای محافظت از نام تجاری و مشتریان

ATE شناسایی کاملاً مشخص و غیرتکراری اقلام را در مورد قطعات یدکی با استفاده از شماره جهانی قلم کالای تجارتی (GTIN®) و شماره‌سریال تصادفی پیاده‌سازی کرد. هر شماره شناسایی از طریق یک پایگاه داده تأیید اصالت کالا، تخصیص داده ‌شده و در بارکدهای GS1 Data Matrix قابل‌خواندن با دستگاه‌های رمزگذاری،روی برچسب آن قطعه چاپ‌ می‌شود.

شکل ۳- برچسب‌های قابل خوانش با ماشین

با استفاده از برنامه ATE در تلفن‌های هوشمند، مشتریان می‌توانند بارکد Data Matrix را اسکن و برای بررسی اصالت قطعات یدکی مطالعه کنند.

اکنون شرکت با استفادهازاین راه‌حل شعار زیر را برای مشتریان خود ایجاد کرده است:

“مشتریان ما می‌توانند اطمینان داشته باشند که از قطعات یدکی ATE اصلی استفاده می‌کنند.

این امر از طریق شناسایی جهانی کاملاً مشخص و غیرتکراری اقلام بر اساس استانداردهای GS1 امکان‌پذیر است که یک سپر محافظ از محصولات ما در برابر جعل فراهم آورده است.”

 

شکل ۴- اسکن بارکد قطعات یدکی

  1. مزایا

پیاده‌سازی این سیستم مزایای زیر را برای شرکت و مشتریان وی فراهم می‌کند که بر حفظ مشتریان و ارتقای وفاداری آن‌ها تأثیرگذار است.

 • از مشتری در برابر جعل و آسیب‌های احتمالی ناشی از آن محافظت می‌کند.
 • به فروشگاه‌ها و خرده‌فروشان قطعات تعمیری اتومبیل اطمینان می‌دهد که قطعات یدکی اصلی ATE را استفاده کرده یا به فروش خواهند رساند.
 • از نام‌هایتجاری (برند) محافظت می‌کند و از ضررهای اقتصادی همه شرکایزنجیرهتأمین جلوگیری می‌کند.
 • درهر زمان و بدون هیچ‌گونه هزینه اضافی امکان دسترسی به اطلاعات را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد
  1. امنیت شماره‌سریال

برای حفاظت از محصول اصلی، ATE با کمک و استفاده از استانداردهای GS1 یک سیستم امنیتی ایجاد کرده است. این سیستم مبتنی بر GTIN منحصربه‌فرد GS1 است که شامل اطلاعات تولیدکننده و کدهای قلم تجاری است. سپس GTIN

با یک شماره‌سریال برای رسیدن تصادفی به هر قلم تکمیل می‌شود.

این سریال سازی باعث می‌شود که هر قطعه منحصربه‌فرد به‌طور کاملاً مشخص و غیرتکراری در سراسر جهان قابل‌شناسایی باشد. سپس هر GTIN سریالی برای پشتیبانی از عملیات شرکت و درخواست مشتری وارد پایگاه داده امن ATE می‌شود.

GTIN سریال شده[۲] در GS1 Data Matrix رمزگذاری شده است، بصورت بارکدی دوبعدی که مطابق با استاندارد ISO 16022 است روی برچسب چاپ می شود.

برچسب چاپ‌شده بر روی محصول،همان بارکد Data Matrix قابل‌خواندن توسط ماشین و انسان است.

  1. برای کنترل اصالت، بخوانید

بارکد Data Matrix به‌راحتی توسط یک تلفن هوشمند قابل‌خواندن است.

ATE یک برنامه رایگان ارائه می‌دهد تا مشتریان بتوانند اصالت قطعات یدکی موردنظر خود را برای خرید یا استفاده بررسی کنند. با استفاده از این برنامه، کاربر بارکد Data Matrix را اسکن می‌کند و بلافاصله اطلاعات مربوط به قطعه و اینکه آیا اصلی است یا خیر دریافت می‌کند.

از طرف دیگر، شماره شناسایی GS1 این قطعه توسط هر اسکنر یا صفحه کلیدی قابل ثبت است و کاربران می‌توانند صحت آن را از طریق وب‌سایت ATE در آدرس www.ate.de بررسی کنند.

به‌منظور ایجاد یک‌لایه امنیتی بیشتر، یک tesa PrioSpot® که چهار شماره آخر بارکد را تکرار می‌کند روی برچسب محصول اعمال می‌شود؛ بنابراین، هر محصول واحد دارای یک کد تولیدی جداگانه با سطوح مختلف تأیید باز و پنهان است. این تضمین می‌کند که برچسب‌های محصول ATE نمی‌توانند تقلید یا کپی شوند.

  1. مسیر امن برای موفقیت

باوجود سیستم امنیتی ایجادشده، ATE اکنون می‌تواند با موفقیت از تجارت و مشتریان خود در برابر جعل دفاع کند و از ضرر اقتصادی ناشی از آن جلوگیری کند.

اکنون خرده‌فروشان و فروشگاه‌های تعمیر خودرو اطمینان دارند که از قطعات یدکی اصلی ATE استفاده می‌کنند و آن‌ها را به مشتریان خود ارائه می‌کنند. با استفاده از برنامه تلفن هوشمند یا دسترسی به اینترنت، همه شرکای تجاری می‌توانند به‌راحتی اصالت یک قطعه را در هر زمان و بدون هزینه بررسی کنند.

اکنون با استانداردهای GS1، جابه‌جایی محصولات ATE در زنجیره تأمین شفاف است(از تعمیرگاه تا راننده) بنابراین یک‌لایه محافظتی قابل‌اعتماد برای محصولات و نام تجاری مرغوب ATE ایجاد می‌کند. [۴]

 1. گروه صنعتی Schaeffler

گروه صنعتی Schaeffler و تولیدکنندگانش برای پویایی روزمره و آینده در ماشین‌آلات،تجهیزات و وسایل نقلیه و همچنین درکاربردهای هواپیمایی و هوافضا محصولات دقیق تولید می‌کنند. شبکه جهانی این گروه امکان نزدیکی مشتریان را به محصولات آن در سراسر جهان فراهم می‌کند.

گروه صنعتی Schaeffler اجزاء و راه‌حل‌های سیستم را برای هر نوع وسیله نقلیه با نیروی محرکه بر اساس موتور احتراق داخلی و خودروهای هیبریدی و برقی ارائه می‌دهد.

محصولات شامل سیستم‌های کلاچ، اجزای انتقال، میراگرهای چرخشی، سیستم‌های قطار سوپاپ، واحدهای فاز میل بادامک و درایوهای برقی است.

بخش خدمات پس از فروش قطعات این گروه مسئولیت تجارت قطعات جایگزین وسایل نقلیه، تأمین قطعات و راه‌حل‌های جامع تعمیر را برای خودروهای مسافربری، وسایل نقلیه تجاری سبک و سنگین و تراکتور در سراسر جهان بر عهده دارد. طیف گسترده این محصولات شامل سیستم‌های رهاسازی کلاچ و همچنین موتور، گیربکس و شاسی هست. همه اجزای به بهترین شکل باهم سازگار هستند و اجازه می‌دهند قطعات به‌سرعت و حرفه‌ای تعویض شوند.

بخش صنعتی طیف گسترده‌ای از یاتاقان‌ها را ارائه می‌دهد، از یاتاقان‌های پرسرعت و با دقت بالا با قطر کوچک تا یاتاقان‌های با اندازه بزرگ به قطر سه متر. این گروه بر روی محصولات هوشمند و اتصال داخلی قطعات تمرکز بیش‌ازپیش دارد. [۵]

  1. مبارزه با قطعات جعلی

گروه Schaeffler یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه تأمین قطعات وسایل نقلیه و صنعتی جهان با تقریباً ۸۴۰۰۰ کارمند در بیش از ۵۰ کشور جهان است.

این شرکت قطعات و سیستم‌های دقیق موتورها، انتقال قدرت‌ها و شاسی‌ها و همچنین انواع یاتاقان‌ها برای کاربردهای صنعتی را تولید و روانه بازار می‌کند.

گروه Schaeffler به دلیل استانداردهایباکیفیت بسیار شناخته‌شده است و باعث می‌شود محصولات این شرکت به‌ویژه در برابر اقدامات جعل و کپی آسیب‌پذیر باشد.

گروه Schaeffler برای محافظت از منافع شرکت و همچنین مشتریان این کشور، یک استراتژی تحمل صفر[۳] را دنبال کرده است. از سال ۲۰۰۴، گروه حفاظت از نام تجاری Schaeffler روی انواع حملات تقلبی کارکرده است. تنها در سال ۲۰۱۵، این گروه ۱۵۶ اقدام علیه متخلفان تجاری و تولیدکنندگان قطعات جعلی انجام داده است.

گروه Schaeffler که از تأمین‌کنندگان صنایع با فن‌آوری پیشرفته است، با نیازمندی‌های روزافزون مشتریان خود روبرو شده است، اطمینان از اصالت و اعتبار یاتاقان خریداری‌شده. یکی دیگر از تقاضای مشتریان این است که هر یاتاقان نصب‌شده به‌منظور عیب‌یابی و تعمیر و نگهداری مؤثر و کارآمد، قابل‌ردیابی باشد.

  1. چالش گروه

برایپاسخگویی به نیازهای فزاینده مشتریان،گروه Schaeffler به یک راه‌حل نیاز داشت که بتواند هریک از یاتاقان‌های منحصربه‌فرد خود را در برابر قطعات جعلی محافظت کندو به‌طور کارآمد خدمات تعمیر و نگهداری را برای یاتاقان‌های اصلی نصب‌شده در سراسر جهان ارائه دهد. [۶]

  1. راه‌حل: ساخت محصولات قابل‌ردیابی و غیرقابل کپی با استانداردهای GS1

گروه صنعتی Schaeffler تصمیم گرفت از کد سریالی شده شماره جهانی قلم کالای تجارتی (GTIN®) که در بارکد GS1 Data Matrix رمزگذاری شده استفاده کرده و آن را مستقیماً روی هر یاتاقان حک نماید. این تصمیم بر اساس قابلیت همکاری جهانی استانداردهای GS1، در دسترس بودن داده‌های قوی (robust data) و سهولت یکپارچگی آن‌ها در فرایندهای تجاری بود. این کدها به‌گونه‌ای ساخته‌شده است که نمی‌توان در آن دخالت کرد یا آن را تغییر داد مانند “گواهینامه‌های رانندگی با عکس‌های رنگی غیرقابل کپی (tamper-proof)”.

یک GTIN سریالی در بارکد GS1 Data Matrix قابل‌خواندن توسط ماشین، رمزگذاری شده است که به‌طور مستقیم بر روی حلقه داخلی یاتاقان حکاکی می‌شود. بارکد حکاکی شده بهترین گزینه در محیط‌های خشن است که احتمال از بین رفتن برچسب‌ها وجود دارد. این امر به Schaeffler و مشتریانش قابلیت ردیابی لازم را می‌دهد تا دقیقاً بدانند که یاتاقان در کجا ساخته و در کجا برای خدمات تعمیر و نگهداری، نصب‌شده است. داده‌های محصول با استفاده از یک اسکنر یا تلفن هوشمند معمولی که نرم‌افزار مناسب اسکن بارکد بر آن نصب‌شده باشد، خوانده می‌شوند.

شکل ۵- کدهای قابل اسکن و خواندن حک‌شده بر یاتاقان

اکنون گروه با استفاده از این راه‌حل شعار زیر را برای مشتریان خود ایجاد کرده است:

“ما بارکد GS1 Data Matrix را به‌عنوان یک روش شناسایی انتخاب کردیم زیرا استفاده از بارکد مبتنی بر استانداردها، طیف گسترده‌ای از قابلیت‌ها را برای ما و همکاران ما فراهم می‌کند.”

شکل ۶- تولید قطعات قابل‌ردیابی

  1. مزایا

پیاده‌سازی این سیستم مزایای زیر را برای گروه و مشتریان وی فراهم می‌کند که بر حفظ مشتریان و ارتقای وفاداری آن‌ها تأثیرگذار است.

 • اصالت هر یک از یاتاقان‌های گروه Schaeffler را برای مبارزه با قطعات جعلی تأیید می‌کند.
 • از نام تجاری گروه Schaeffler و مشتریانش محافظت می‌کند.
 • قابلیت ردیابی هر یاتاقان را برای برنامه‌ریزی فعال و خدمات تعمیر و نگهداری کارآمد فراهم می‌کند.
 • اطلاعات مفید دیگری مانند داده‌های دسته‌ای و منطقه‌ای را ارائه می‌دهد.

  1. به‌راحتی با داده‌های قوی یکپارچه‌شده است

گروه Schaeffler برای مقابله با سرقت طرح یاتاقان‌ها و کسب رضایت مشتریان، پیاده‌سازی استانداردهای GS1 ) به شکل ویژه شماره جهانی قلم کالای تجارتی سریالی شده در یک بارکد GS1 DataMatrix ( را انتخاب کرد که به شکل یکتا هر یک از یاتاقان‌های منحصربه‌فرد آن را شناسایی می‌کند. علاوه بر این، GTIN سریال شده به‌صورت تصادفی، با اضافه کردن یک‌لایه اضافی محصول را کاملاً غیرقابل جعل می‌نماید.

  1. دستیابی به قابلیت ردیابی و امنیت

گروه Schaeffler در حال حاضر حدود ۱۵۰ میلیون GTIN سریالی شده تصادفی تولید کرده است که به شکل بارکدهای Data Matrix روی یاتاقان‌های آن حک‌شده‌اند. در حقیقت، این شرکت هرروز ۴۰۰،۰۰۰ کد GTIN به شکل Data Matrix برای حکاکی یا استفاده در محصولات، تولید می‌کند.

دکتر Daniel Dünnebacke، مدیر ارشد GS1 آلمان می‌گوید: “با سریالی سازی GS1، گروه Schaeffler به‌راحتی نیازهای مشتریان خود را برای تأیید اصالت، قابلیت ردیابی و دسترسی به اطلاعات بیشتر در مورد محصول را برآورده کرده است.”

استانداردهای GS1 نه‌تنها صحت هر بلبرینگ را تأیید می‌کند، بلکه می‌توان با استفاده از آن اطلاعات اضافی را در بارکدهای GS1 Data Matrix رمزگذاری کرد تا قابلیت ردیابی هر یاتاقان را از محل کارخانه که در آن ساخته‌شده است تا محلی که به شکل دقیق نصب می‌شود تا محلی که درنهایت مورداستفاده قرار می‌گیرد را فراهم کند.

به‌عنوان‌مثال، در بخش انرژی‌های بادی، گروه Schaeffler و مشتریان آن می‌توانند دقیقاً مشخص کنند که کدام یاتاقان در کدام توربین بادی نصب‌شده است. با استفاده از این اطلاعات، گروه Schaeffler می‌تواند خدمات تعمیر و نگهداری بهتر و کارآمدتری را برای مشتریان خود برنامه‌ریزی کند یک نیاز فزاینده و مهم که هنگام مواجه با دسترسی دشوار به یاتاقان‌ها در توربین‌های بادی پیش می‌آید. [۶]

 1. گروه صنعتی Lenze

گروه Lenze که در آلمان مستقر است، متخصص جهانی در زمینه فن‌آوری محرک‌ها و خودکارسازی است. با نزدیک به ۷۰ سال تجربه، Lenze از شهرت محکمی برخوردار است که ناشی از تعهد این گروه به تحقیق و توسعه در محصولات، راه‌حل‌ها و سیستم‌های سرعت متغیر مکانیکی و الکترونیکی برای محرک‌ها و همچنین سیستم‌های خودکارسازی کامل هست.

گروه Lenze به لطف تجربه چندین ساله و اراده پیشرفت، همیشه با پذیرش چالش‌های جدید، در حوزه فعالیت خود پیشرو بوده است.

این شرکت به دلیل ایجاد محصولات معتبر و پیشرفته (Cutting Edge)ازجمله اینورترهای فرکانس، موتورهای برقی،PLCها، رایانه‌های شخصی صنعتی، سروودرایوها(servo drive) و سروو موتورها (servo motor)، توزیع سیستم‌های I / O، HMI ها، نرم‌افزارهای مهندسی، گیربکس‌ها و موتورهای دنده‌ای؛ مشهور است. [۷]

  1. مشکلات و پیچیدگی کار

گروه Lenze با حدود ۳۰۰۰ کارمند، درآمد سالانه بیش از ۵۵۰ میلیون یورو را تولید می‌کند.

به‌عنوان یک تولیدکننده جهانی، Lenze به‌تمامی مشتریان خود در سراسر جهان، توزیع و خدمات را از طریق شرکت‌های محلی در ۶۰ کشور ارائه می‌دهد.

با این نزدیکی به مشتریان، کارشناسان توزیع و مهندسی Lenze می‌توانند بر کل فرآیند توسعه هر دستگاه سفارشی از طرح مفهومی تا خدمات بعد از فروش، از سیستم کنترل تا شافت محرک نظارت و مدیریت کنند. [۸]

تحویل محصولات و خدمات از سایت‌های مختلف لجستیک گروه Lenze به‌طور مستقیم به مشتریان انجام می‌شد. برای کارمندان محلی، مهم است که وضعیت تحویل هر محموله را بدانند تا با استفاده از اطلاعات سیستم‌های جدید دریافت شده، مشتریان را مطلع و جذب نمایند. بااین‌حال،براساس سیستم‌های مختلف و موجود فناوری اطلاعات و فرآیندهای حمل‌ونقل در گروه Lenze، دریافت اطلاعات به‌روز تحویل، یک کار دشوار و پیچیده بود.

علاوهبراین،ارتباط ارائه‌دهندگان خدمات جدیدلجستیک (LSP) به سیستم شرکت، ناکارآمد عمل می‌کرد زیرا نیازمند اصلاح سیستم شناسایی هریک از شرکای محلی متناسب با سیستم لجستیک سایت تولید بود. [۸]

  1. چالش گروه Lenze

گروه Lenze نیاز داشت تا محموله‌های برون‌مرزی را که از ۱۰ مرکز تدارکاتی آن به مشتریان در سراسر جهان ارسال می‌شوند، رصدکند. این شرکت همچنین می‌خواست ارائه‌دهندگان خدمات جدید لجستیک را با روشی بسیار کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه به سیستم لجستیک خود متصل کند.

شکل ۷- بسته‌های دارای کد شناسه SSCC

  1. راه‌حل: افزایش بهره‌وری برای محموله‌های خارج از کشور با استانداردهای GS1

گروه Lenze تصمیم گرفت تا فرایند توزیع برون‌مرزی خود را با استفاده از استانداردهای جهانی GS1، به‌ویژه کد سریال بسته ارسالی GS1 (کد SSCC[۴]) شناسایی و کدگذاری کرده در بارکد GS1-128 که بر روی برچسب‌های حمل‌ونقل GS1 چاپ می‌شوند، استانداردسازی نماید.

گروه Lenze با ادغام SSCC با شماره واحد HU (واحد پشتیبانی یا Handling Unit) سیستم SAP[۵]، اکنون می‌تواند مشتری را مستقیماً به سیستم جدید سفارش و تحویل متصل کند. [۸]

برچسب مرسوله GS1 که توسط گروه Lenze استفاده‌شده کد کانتینر یا بسته‌های مرسوله سریال شده GS1 است که یکی از عناصر اصلی برچسب‌های لجستیک GS1 محسوب می‌شود. این کد یک مؤلفه اساسی در ردیابی محموله‌ها در کل زنجیره تأمین است.

شکل ۸- استفاده از کدهای SSCC در گروه Lenze

اکنون گروه با استفاده از این راه‌حل شعار زیر را برای مشتریان خود ایجاد کرده است:

“با انتخاب استانداردهای جهانی GS1،ما توانستیم فرایندهای کالاهای خروجی خود را در سراسر جهان ساده و بهینه سازی کنیم. فراوانی سیستم های حمل و نقل خارجی با نظم ایجاد شده در تعداد دسترسی آنها، عملکرد ما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده است.”

  1. مزایا

پیاده‌سازی این سیستم مزایای زیر را برای گروه و مشتریان گروه فراهم می‌کند که بر حفظ مشتریان و ارتقای وفاداری آن‌ها تأثیرگذار است.

 • توسعه عملکرد کلی فرایند حمل‌ونقل برون‌مرزی گروه Lenze
 • کاهش قابل‌توجه خطاها
 • ارائه انعطاف‌پذیری کامل در هنگام انتخاب و ارتباط با ارائه‌دهندگان خدمات جدید لجستیک
 • اطلاعات به‌روز و جدیدی را در اختیار Lenze قرار می‌دهد تا مشتریان را از سیستم‌های جدید دریافتی مطلع کند.
  1. استانداردسازی جهانی

چنانکه دیده می شود گروه Lenze پروژه‌ای را برای بازسازی سیستم لجستیکی خود باهدف استانداردسازی فرایندهای خود در سراسر جهان آغاز کرد.

برای دستیابی به یک فرایند توزیع خارجی استاندارد، Lenze راه‌حل‌های اختصاصی محلی را با برچسب مرسوله GS1 و GS1 SSCC جایگزین کرد.

SSCC،یک کلید استاندارد جهانی GS1 و یکشماره شناسایی ۱۸ رقمی است که برای شناسایی واحد لجستیک، به‌عنوان‌مثال، یک جعبه، پالت یا بسته استفاده می‌شود. اکنون گروه Lenze کد SSCC را با شماره HU در سیستم SAP خود ترکیب کرده تا ارتباط مستقیمی بین مشتری، سیستم جدید و روش تحویل ایجاد کند.

SSCC منحصربه‌فرد در یک بارکد قابل‌خواندن با دستگاه GS1‑۱۲۸ که بر روی برچسب محموله چاپ‌شده است، رمزنگاری می‌شود.

این برچسب سپس به واحد لجستیک یا جعبه حامل سیستم جدید متصل شده و هنگام جابجایی در کل زنجیره تأمین، وضعیت سفارش را مشخص می‌کند. هنگامی‌که یک کارمند Lenze نیازمند به‌روزرسانی اطلاعات مشتری درباره تحویل سیستم جدید است، می‌تواند از کد SSCC برای درخواست وضعیت لحظه‌ای محموله در LSP[۶] استفاده کند.

  1. سایت لجستیک به مشتری

با استفادهازاستانداردهای جهانی GS1، گروه Lenze فرآیندی استاندارد برای محموله‌های خروجی از مراکز لجستیکی خود ایجاد کرده و به بهینه‌سازی بالایی دست‌یافته است.

به‌جای استفاده از توافق‌نامه‌های حمل‌ونقل انفرادی به تعداد بالا، گروهLenze برچسباستانداردشدهمحموله GS1با شناسه‌های منحصربه‌فرد GS1 SSCC برای همه شرکای محلی استفاده می‌کند.درنتیجه،کاهش خطاها با پیشرفت‌های چشمگیر در عملیات گردش کار رخ‌داده است.

همچنین، LSP های جدید اکنون می‌توانند به‌طور مؤثری به سیستم لجستیک گروه Lenze اضافه شده ومنجربه ساده‌سازی فرآیند هنگام ارسال سفارش محموله و همچنین افزایش انعطاف‌پذیری در هنگام پاسخ به تغییرات برای شرکای محلی ‌شوند.

اکنونجریانهرتحویل(از سایت لجستیک تا مشتری) قابل‌ردیابی استواین امکان را فراهم می‌کندکه داشبورد اطلاعات را هرلحظه در معرض مشتریان قرار دهد.

این فرایند استانداردشده برای حمل‌ونقل‌های برون‌مرزی توسط Lenze در مراکز انتخابی، مورد آزمایش قرارگرفته و بر اساس نتایج مثبت حاصله، هم‌اکنون در سطح جهانی برای همه شرکای تجاری اجراشده است. [۸]

 1. نتیجه‌گیری:

سازمان جهانی GS1 استاندارد و کلیدهای شناسایی را در آغاز برای شناسایی اقلام پرمصرف زنجیره تأمین ایجاد نمود و در گام‌های بعد کلیدهای شناسایی مکان، اسناد، بسته‌های محموله و غیره را گسترش داده و راه‌حل‌های موردنیاز برای تجارت الکترونیک و مدیریت زنجیره تأمین (مانند سیستم ردیابی) را توسعه داد تا تبادل اطلاعات و تعاملات تجاری را تسهیل نمایند.

استفاده گسترده از کلیدهای شناسایی، استانداردها و راه‌حل‌های این سازمان در طی سالیان متمادی فعالیت آن، جهان‌شمول بودن استانداردها و سادگی و سهولت آن ها برای استفاده، سبب فراگیری این استانداردها در سطوح مختلف تجارت اقلام در جهان شده است.مدتی است صنایع تولیدی که سال‌هاست با مشکلاتمختلف زنجیرهتأمین ازجمله اقلام تقلبی مواجه هستند و برروی روش‌هایمختلف شناسایی و رصد محصولات و خدمات، سرمایه‌گذاری کرده و روش‌های شرکتی یا محلی خاص خود را دارند نیز، به استفاده از کلیدهای شناسه و استانداردهای GS1 رو آورده‌اند.

استانداردهای GS1 ضمن فراهم آوردن روش‌های استاندارد برای مشکلات آنان در تعامل با شرکت‌های تجاری که در نقاط مختلفجغرافیایی دارند، تضاد روش‌های مختلف و محلی قدیمی را در صنایع حل کرده و روش‌های یکپارچه برای تبادل اطلاعات، شناسایی،ردیابی و رصد محصولات و خدمات را در دسترس آنان قرار داده است. [۴]، [۵] و [۸]

این استانداردها سبب می‌شود مشتریان قطعات و سیستم‌های صنعتی و پیشرفته نیز، اطلاعات موردنیاز را در خصوص محصول یا سرویسی که دریافت کرده‌اند، در اختیارداشته و از خرید محصول با اصالت اطمینان یابند. مشتریان هم‌چنین می‌توانند اطلاعات و وضعیت محصول یا خدمتی را که سفارش داده‌اند و هنوز دریافت نکرده‌اند را مشاهده و در صورت نیاز با سایت لجستیک برای مسائل پیش‌آمده در تماس باشند.

این امر اعتماد مشتریان را جذب کرده و دسترسی آنان را به اطلاعاتمعتبر فراهم می‌کند بنابراین،رعایتاستانداردهای GS1 نه‌تنها به تولیدکنندگان در شناسایی محصولات خود، جلوگیری از تقلب، رصد محصولات وغیره کمک می‌نماید، موجب وفاداری مشتریان آنان نیز می‌شود.تجربه بیان‌شده این سه شرکت که همگی به شکل جهانی فعالیت داشته و در کشورهای مختلف شریک تجاری و مشتری دارند می‌تواند به صنایع داخلی ایده‌های لازم را برای یکپارچه و استاندارد کردن سیستم‌های شناسایی ارائه نماید.صنایع داخلی ایران نیز می‌توانند از استانداردهای GS1 به‌منظور حفاظت از نام تجاری خود، خدمت‌رسانی بهینه و جلب اعتماد مشتریان استفاده کنند. استاندارهایGS1 به این صنایع کمک می کند تا به رصد واقعی زنجیره تأمین، تائید اصالت کالا و مدیریت چرخه عمر اقلام دست یابند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *